Vyjádření pana místostarosty

Dobrý den, vážení sousedé,

viz níže vkládáme kopii odpovědi pana místostarosty J. Vintišky. Jedná se o odpověď na body zmíněné ve včerejším newsletteru.

Krásný večer všem

Váš Výbor


Dobrý den, vážený pane Neumanne, vážení zástupci SVJ,

 

omlouvám se za delší reakci a posílám aktuální informace ke všem projektům a záměrům níže.

 

Co se týká prostoru, kde je schválená stavební deponie, tj. prostor mezi potokem, mlatovou cestou a ulicí Schoellerovou, tak zde byla zahájena stavba sportovního miniareálu, který staví Byty Čakovice.

Zahájení proběhlo patrně z důvodu, že měli termín do kdy musí stavbu začít podle vydaného stavebního povolení, dále mají pokračovat dle mých informací hlavně v roce 2017.

 

Chodník podél dětského hřiště jsme odložili pro nerealizovatelnost, a vrátíme se k němu v případě, pokud dojde ke změně postoje tamního SVJ. Ani kolegyně zastupitelka, která tam bydlí, nedokázala tuto situaci změnit. Není reálné získat souhlasy spoluvlastníků, které jsou pro stavební řízení nezbytnou součástí.

 

Komunikace a chodníky v okolí:

Toto rozdělím následovně:

 

a) Komunikace v úseku Za Tratí – odbočka k Baumitu:  V tomto úseku je povrch komunikace v pořádku, policie musí vynutit dodržování vyhlášky, jeden z přestupků jste poslal na fotografii, předávám, kolegům, co komunikují s policií (je možné komunikovat s místostarostkou Klimešovou pro bezpečnost)

 

b) Komunikace v úseku odbočka k Baumitu – most přes potok: V tomto úseku se pokoušíme o následující dvě řešení, jak věc urychlit. Jednak jsme zařadili (s ohledem na výši nákladů) investici do Odboru technické vybavenosti Magistrátu (požadavek na doplnění veřejného osvětlení, vybudování nové komunikace a vybudování chodníků). Investice dostala přidělené číslo, bude zahájeno projektování. Zde je nutné ovšem uvážit, že životní cyklus projektů je u magistrátu cca 5-10 let. V Miškovicích například stále nejsou dokončeny komunikace, které byly z naší strany zadány v roce 2003. To je sice rekord, ale třeba Cukrovarská od našeho požadavku ke kolaudaci stavby trvala asi 7 let a to už je poměrně běžná doba realizace v podmínkách pražského rozpočtu. Dále jsem navrhl p. starostovi projednání dodatku s developerem Čakovického parku, zda je nevyvázat z povinnosti provést rekonstrukci vozovky, jejíž rozsah není do detailů specifikován, a již vůbec není dán závazně vymahatelný termín, to vše výměnou za jinou investici nebo jiný příspěvek.

Díky tomu bychom komunikaci provedli sami a pravděpodobně rychleji. Další možností jak docílit opravy komunikace je připravovaný přesun sběrného dvoru a zázemí technické správy obce k Baumitu, které se plánuje v souvislosti s další rozšířením základní školy a potřebou tato zařízení od školy vymístit. U tohoto objektu technické správy bude možnost přidělat i obslužnou komunikaci a přístupových chodník (což by v praxi mohla být minimálně podstatná část potřebné vozovky vč. chodníku.

Upřímně to poslední je nejreálnější cesta, protože

 I. součástí výstavby objektu technické správy bude i rekultivace okolí, a

 II. věc spěchá, protože škola se na místě současného dvora technické správy musí stavět nejpozději cca v roce 2019, a do té doby musí proto objekt u Baumitu stát.

 

c) Komunikace v úseku most přes potok – hotová část Tryskovické: Zde má již „jen“ pouze cca na jaře přibýt další obrusná vrstva, aby povrch byl souvislý v celé déle úseku. Komunikace je i nadále uvažována, s ohledem na to, že zde v souběhu není chodník, jako trvale neosvětlená a bez krajnic

 

d) Chodník v úseku v zatáčce u Baumitu (navazující na stávající): Je vydáno pravomocné územní rozhodnutí (asi měsíc), probíhá projektování dalšího stupně. Projekt byl zadán cca v květnu 2015. Projektanti pracují bez prodlení, ale neúměrně dlouhé jsou vyjadřovací lhůty. Teplárenská se například vyjadřovala asi 4 měsíce. Další stupeň povolení lze očekávat cca za půl roku.

 

e) Chodník v úseku navazující na úsek výše tedy cca od vlečky po mostek přes přítok do rybníka: Bude součástí projektu silnice a bude řešen jedním ze způsobů pospaných v bodě b)

 

f) Pěšina podél rybníka: Zde bude povrch zachován, resp. bude vyměněn za pevnější podklad v rámci průběžné údržby, zde stále není jistě zda se podaří doplnit i veřejné osvětlení. Je možné, že tento úseku chodníku bude muset zůstat neosvětlen, ale naší snahou bude opak. Pokud by VO šlo, pak bude řešeno v rámci projektu ad b)

 

g) Chodník v úseku od mostku po stávající chodník na Tryskovické: Zde je zadán požadavek, aby se řešilo v rámci Mratínského potoka, který připravuje Odbor technické vybavenosti Magistrátu. Bude měněn mostek a byl zadán požadavek, aby bylo vybudováno i napojení na chodník. Do doby než toto bude (opět půjde jistě o roky, nikoliv o měsíce), tak tam naši kolegové ze starých betonových dlaždic o rozměrech 50×50 cm, vybudují dočasný chodník, aby stav na fotce nenastával. Přejezd na stavbu zkusíme vyřešit instalací panelů. Dnes jsem se tam dojel podívat, jak to vypadá po deštích, a samozřejmě to je zcela nevhodné pro pěší spojení.

 

Pěší komunikace přes areál cukrovaru není aktuálně reálná ze dvou důvodu, že pozemky nejsou majetkově k dispozici. Pokud by byly, pak by byl prioritně řešen projekt prodloužení linky S34 na sídliště.

 

Psí loučka není v příšerném stavu, to s Vámi zásadně nesouhlasím. V příšerném stavu byl prostor před rokem 2014, kdy zde byly zbytky zdevastovaného zrezlého plotu, spousta nepořádku a odpadu a plno bezdomovců. Psí loučka, byť vznikla nízkorozpočtově, se průběžně udržuje, seká, vyváží se koše a provádí se úklid. Aktuálně je objednána oprava šplhací lávky. Na psí loučce jsem byl naposledy 22.9., a loučka byla přes rozbitý prvek v pořádku, posekaná a prosta odpadků. Nyní bude po dohodě s občany s lokality (diskuzní fórum UZP) vypsána anketa, jak s celým prostorem dále naložit. Tedy nejen s psí loučkou, ale především se zbytkem oploceného prostoru, kde je betonový povrch a uvažovalo se zde o skateparku. Variant je více, budou zohledněny představy veřejnosti ve vypsané anktetě, ve které bude umožněno i elektronické hlasování.

 

Mlatové cesty v okolí čističky připomínám M&K pravidelně, nicméně z naší strany je oprava nevynutitelná. V tomto stavu je nebudeme a nemůžeme přebírat. Pozemky, jsem také komunikoval, opakovaně je nicméně nebudeme nijak aktivně vyžadovat, je to pro nás především zdroj nákladů. Pokud bude k předání zájem, pak provede náš pracovník kontrolu, a pokud bude vše v pořádku, pak je bez prodlení převezmeme. Doufám, že to je akceptovatelné, myslím, že je to v duchu chování řádného hospodáře.

 

ČOV: Zde určitě nabízím jakoukoliv pomoc při jednání ať už s developerem, případně provozovatelem. Nicméně, výraz, že se zbavuji odpovědnosti, mi připadá lichý. Zde se nemůžeme žádné odpovědnosti zbavovat, protože my jako MČ za ČOV žádnou odpovědnost nemáme, ani za její provoz ani za její vznik. Jde o soukromo-právní vztah a rozhodnutí investora postavit si na soukromém pozemku dle platné legislativy nějaké zařízení. ČOV vznikla na základě posouzení a povolení orgánů státní správy. My jako Čakovice nemáme státní správu na úseku stavebního zákona a náš Úřad tedy v tomto směru nic nepovolil, nemá žádné pravomoci toto jakkoliv řešit, a můžeme pouze požadovat jednání v této věci. Nemáme žádné sankční nástroje a naše konání nemá žádnou vynutitelnost. Jednání jménem MČ se přesto nebráním, ale má stejnou váhu, jako kdyby jednal kdokoliv jiný.

 

Ještě jednou se omlouvám za prodlení s odpovědí a jsem pro doplnění plně k dispozici.

 

Hezký den.

Jiří Vintiška.